Erwin Stache

Erwin Stache

There are no translations available at the moment. English text coming soon!


Den tyske lydkunstneren Erwin Stache kjedet seg så mye under pianotimene som liten at han alt som 15-åring lagde sitt første elektroniske instrument.

Etter studier i matematikk og fysikk fant han tilbake til barndommens gleder. Siden 1983 har han arbeidet som musiker som komponerer og finner opp elektroniske enheter, elektro-akustiske og mekaniske instrumenter.

Stache ble født i 1960 i Schlema ved fjellkjeden Erzgebirge øst i Tyskland. Han vokste opp i Leipzig, hvor han altså kjedet seg i så vel piano- som orgeltimer. I dag bor han i Beucha, en småby ca fire mil fra Leipzig.

Over hele Tyskland og Europa er Stache kjent for både konserter og lydinstallasjoner, blant annet på samtidsmusikkdagene i Donaueschingen (2002 og 2007) og NovemberMusik i Nederland (2003) og med Berlinerfilharmonikerne.

Lydinstallasjonene hans er satt opp på en rekke ulike steder i det offentlige rom, som kirkegården Leipzig-Lindenau og sentralstasjonen Berlin Hauptbahnhof. Staches arbeider har også vært vist på Lydgalleriet i Bergen.

Foto: Werner Nils

På Ultima 2010

83,7 Kilo Ohm
Operataket fra 5. september kl 14.00
Står til 19. september
I samarbeid med Atelier Nord

Konsert under Oslo Bokfestival 18. september

Konsert under Ultimas avslutningsfest 18. september på Blå

Les mer

Hjemmeside (tysk)

Share this

Share this page on Facebook, Twitter, Digg, Delicious or Myspace.