
Elektronisk musikk av Arne Nordheim (1931–2010)
Loungen åpner kl 17.30, konserten starter kl 18.00
Denne kvelden preges av Norges største komponist etter Grieg: Arne Nordheim, med eksempler fra både hans elektroniske og akustiske musikk.
Først på programmet står Solitaire fra 1968, et verk Nordheim skrev til åpningen av Henie Onstad Kunstsenter. Inspirert av Baudelaires dikt Les bijoux om diamanter er dette musikk som funkler.
Deretter får vi høre Poly-Poly fra 1970, ifølge Nordheim selv «et kaleidoskop av lyd», og et verk som består av lydbånd av forskjellige lengder. Verket ble først presen- tert på den norske paviljongen ved verdensutstillingen i Osaka samme år. Kveldens versjon ble remikset til åpningen av Musikkhøgskolens nye bygg i 2007.
Neste par ut er Eldbjørg Hemsing på fiolin og Mats Claesson på elektronikk med Partita für Paul. For fiolin og elektronikk fra 1985. Nordheim skrev stykket til en utstilling med Paul Klee, inspi- rert av fem av hans bilder. Elek- tronikken gjør at fiolinisten kan spille opp mot en forsinket innspil- ling av sin egen fremføring i de to siste satsene. Pace er et elektronisk stykke som polsk radio bestilte av Nord- heim i 1970. Her brukte han stem- mer som råmateriale, nærmere bestemt stemmer som leste fra Menneskerettighetserklæringen.
Til slutt får vi høre Vevnad fra 1993. Stykket er en hyllest til tek- stilkunstneren Hannah Ryggen, og fremføres av Hans Josef Groh på cello, Sverre Riise på trombone og Flø på datastyrt piano.
Det vil bli servering av typisk «Nordheim-cuisine», som champagne, bouillabaisse, vin, snitter/kanapeer med reker, roastbiff, laks og egg.
Loungen er et samarbeid med Notam – norsk senter for teknologi i musikk og kunst.
Hans Josef Groh: Cello
Sverre Riise: Trombone
Eldbjørg Hemsing: Fiolin
Mats Claesson: Elektronikk
Asbjørn Blokkum Flø: Kurator og elektronikk
Servering av Nordheims favorittmat og favorittdrikke
I samarbeid med NOTAM og Riksscenen
Entré: Gratis