Christian Eggen

Som dirigent for landets fremste samtidsensembler har Christian Eggen (f. 1957) gjennom 30 år stått i front for vanvittig mye av nyskapingen i norsk musikkliv.

Eggen startet sin karriere som pianist. I 1988 ble han dirigent for ensemblet Cikada, som han mottok Nordisk Råds Musikkpris sammen med i 2005. Siden 1993 har han også vært kunstnerisk leder for Oslo Sinfonietta. I dag er han en av Nordens mest profilerte dirigenter.

Christian Eggen har samarbeidet nært med en rekke av vår tids største komponister, bl.a. Cage, Xenakis og Lutoslawski. Listen over CD-innspillinger inkluderer navn som Royal Philharmonic Orchestra og Ensemble Intercontemporain. Han har også spilt inn Fartein Valens komplette orkestermusikk med Stavanger Symfoniorkester.

Som komponist har Christian Eggen et bredt spekter: På den ene side musikken til filmen om Ole Aleksander Filibom-bom-bom, og på den annen side den avantgardistiske åpningen av den nye hovedflyplassen på Gardermoen. Hans produksjon omfatter musikk for teater og film og kammer- og orkestermusikk samt elektroakustiske installasjoner.

Som TV-regissør vant han prisen for beste kortfilm under Kortfilmfestivalen i 1987. Han har mottatt Lindeman-prisen, Oslo Bys Kunstnerpris og Musikkritikerprisen for 1999. I 2007 ble han utnevnt til Kommandør av St. Olavs orden.

I programmet

11. september: Cikada Ensemble spiller Birtwistle
13. september: Oslo Sinfonietta

Lenker

MIC

Deling

Del denne siden på Facebook, Twitter, Digg, Delicious eller Myspace.