Vi har lansert ultiMATE: et medlemsprogram som gir eksklusive rabatter og fordeler, og mer!

For Reasons Unknown

Barratt-Due, Bailie og Tlön med Det Norske Kammerorkester

Lørdag 13. september, kl. 18:00–19:30
200–395 kr

35 % rabatt med ultiMATE

Hva opplever vi når vi lytter? Ikke sjelden bare en flyktig fornemmelse, født utenfor ordenes rekkevidde.

For Reasons Unknown, tittelen på Peder Barratt-Dues nye verk, er hentet fra Luckys monolog i Samuel Becketts Mens vi venter på Godot – en strøm av tilsynelatende meningsløse tanker som sirkler rundt det uløselige og absurde ved tilværelsen. Barratt-Dues musikk beveger seg i et lignende grenseland mellom uro og skjønnhet, sammenbrudd og sammenheng.

I Residue bearbeider Joanna Bailie musikkopptak gjennom lag av ekko og forvrengning. Lyden pendler mellom gjenkjennelige konturer og oppløsende harmonier, som langsomt glir inn i strykernes levende klang. Ekkoet av det som en gang var, svever i rommet som et gjenferd.

Konserten rundes av med duoen Tlön (fiolinist Sara Övinge og cellist Gregor Riddell) i tett samspill med musikere fra Det Norske Kammerorkester. Inspirert av Aldous Huxley og Jorge Luis Borges’ magiske realisme, forvandler de kjente musikalske referanser til et forunderlige lydlanskap.

Det kjente blir fremmed, og man lytter – søkende, hudløst til stede.

Program

Peder Barratt-Due

For Reasons Unknown (urframføring)

Joanna Bailie

Residue (2024) for strykere og tape (norgespremiere)

Tlön

Huxley for forsterkede strykere med effekter

Fakta

  • Lucky sin monolog i Samuel Becketts Waiting for Godot består av 733 ord uten punktum, en strøm av tanker der uttrykket “for reasons unknown” plutselig dukker opp.
  • Peder Barratt-Due, om sitt verk: «Teksten jeg tar utgangspunkt i vakler mellom mening og ikke-mening. Det er definitivt en gråsone der du ikke kan sette fingeren på akkurat hva som sies, men det er som om du alltid har det på tunga.»
  • Magisk realisme er en litterær stil der mirakuløse hendelser beskrives som om de var en del av hverdagen.
  • Det Norske Kammerorkester er blant Europas mest nysgjerrige ensembler, kjent for å eksperimentere med formater som nattkonserter, vandringer og konserter uten dirigent.

Det Norske Kammerorkester med Pekka Kuusisto. Foto: Magnus Skrede

Peder Barratt-Due

Joanna Bailie

Tlön. Foto: Yrjan Sundfør Rodrigues

Det Norske Kammerorkester på Sentralen

Musikk av

  • Peder Barratt-Due
  • Joanna Bailie
  • Tlön (solister, Huxley)

Med

  • Det Norske Kammerorkester
  • Pekka Kuusisto (kunstnerisk leder)
  • Tlön (solister, Huxley)
  • Joanna Bailie (lydregi, Residue)

Kuratert av

  • Sara Övinge
  • Pekka Kuusisto

I samarbeid med

  • Det Norske Kammerorkester