Vi har lansert vårt nye medlemsprogram ultiMATE som gir eksklusive rabatter og fordeler, og mer!

Festival 2025  
35 % rabatt med ultiMATE

Widmann & Beethoven

Oslo-filharmonien med Jörg Widmann og Carolin Widmann

Torsdag 18. september, kl. 19:00–20:30
130–650 kr

Med Beethoven i ryggen gir Oslo-filharmonien klassiske former nytt liv

Noen ganger når vi står i motgang eller mangler retning, vender vi blikket bakover. Ikke for å dyrke nostalgi, men for å gjenoppdage en skjønnhet som fortsatt berører. Drømmer som kan vekke evnen til å drømme på nytt.

Beethoven døde for lenge siden, men musikken hans står oppreist i årets festival–ikke som følge av bevisst kuratering, men fordi utøverne selv har valgt det.

En av dem er Jörg Widmann, som Oslo-filharmonien har invitert til å dirigere konserten og fremføre egne verk.

I Con brio bruker han samme instrumentering som Beethoven i den 7. og 8. symfonien. Han siterer ikke direkte, men leker med Beethovenske musikalske uttrykk og teknikker.

Deretter følger Violin Concerto No. 2, skrevet for søsteren Carolin Widmann – en fremtredende solist innen samtidsmusikken. Som barn spilte de sammen, og Jörg oppmuntret Carolin til å utforske fiolinen på nye og utradisjonelle måter. Denne eksperimentelle tilnærmingen preger også dette verket.

Konserten avsluttes med Beethovens 7. symfoni – et av hans mest verdsatte verk. Fra den melankolske andresatsen til den livlige og energiske finalen, rommer symfonien både ekstase og alvor.

I møte med fortiden oppstår noe nytt og levende – en gnist som krysser tid, og minner oss om musikkens evne til å bære og forvandle menneskelige erfaringer.

Kunstnersamtale: Jörg Widmann

18.september 18:15  18:45, Oslo konserthus I Glasshuset

Adgang kun med konsertbillett

Oslo-Filharmonien inviterer til en samtale med komponist, dirigent og klarinettist Jörg Widmann om verkene han dirigerer orkesteret i under konserten Widmann & Beethoven – Con brio og hans.

Widmanns musikk kjennetegnes av energiske kontraster, humor og en leken omgang med tradisjonen. I Con brio siterer han ikke Beethovens symfonier direkte, men omformer lekent deres gester, teknikker og rytmiske driv. Fiolinkonsert nr. 2, skrevet for søsteren Carolin – en av vår tids fremste solister innen samtidsmusikk – utfordrer fiolinen på ukonvensjonelle måter, og gjenspeiler søskenparets felles historie med eksperimentering.

Widmanns virke spenner over orkester-, kammer-, opera- og soloverk, og har blitt fremført av ledende ensembler og festivaler som Berlinerfilharmonikerne, Salzburgfestivalen og Lucernefestivalen. Han er mottaker av Ernst von Siemens Komponistpris og Bach-prisen. Samtalen ledes av Alex Taylor, kunstnerisk leder for Oslo-Filharmonien, og Ultima-direktør Heloisa Amaral.

Fakta

  • Jörg Widmann om musikk og kunst: «'Fritt er tonekunsten født, og frihet er dens bestemmelse.' Denne setningen av Ferruccio Busoni ble et slags credo for meg. Overraskelse og frihet preger min kunstneriske tenkning.»
  • Widmanns Con brio  ble komponert i 2008 og har siden blitt et av de mest spilte orkesterverkene i det 21. århundret.
  • Ludwig van Beethoven ble født i Bonn i 1770 – og skulle forvandle klassisk musikk med sine radikale grep i form og uttrykk.
  • Mer Beethoven på Ultima i år: In this time – Beethovens klaversonater; And Fear of Loss Will Not Oppress Your Heart; For Reasons Unknown; HISTORY DOES NOT EXIST.

Jörg Widmann. Foto: Marco Borggreve

Ludwig van Beethoven

Oslo-filharmonien. Foto: Kaupo Kikkas

Musikk av

  • Jörg Widmann
  • Ludwig van Beethoven

Med

  • Oslo-filharmonien
  • Carolin Widmann (solofiolin)
  • Jörg Widmann (dirigent)

I samarbeid med

  • Oslo-filharmonien